OSNOVNE ZNAČILNOSTI PROJEKTA "RAZISKOVANJE POSLEDIC PODNEBNIH SPREMEMB IN ANTROPOGENIH POSEGOV V POREČJU REKE MURE S PREDLOGI PRILAGODITEV"

1. Namen projekta

Namen projekta je na preprost, zanimiv in poučen način predstaviti strokovna dejstva o klimatskih spremembah, ki jih zlasti v zadnjih desetletjih zaznavamo tudi v porečju reke Mure v Sloveniji. S predlogi konkretnih aktivnosti želimo učence in dijake motivirati k aktivnemu spremljanju klimatskih sprememb v svojem lokalnem okolju in jih s preprostimi vsakdanjimi predlogi spodbuditi k prilagajanju novo nastalim razmeram.

2. Cilj projekta

Cilj projekta je s pomočjo pripravljenih gradiv osveščati in izobraževati učence in dijake o posledicah klimatskih sprememb, ki se dogajajo v porečju reke Mure, jih spodbuditi k njihovemu aktivnemu spremljanju in k prilagajanju. S pomočjo pripravljenih gradiv in promocije projekta bomo pritegnili tudi zanimanje širše lokalne javnosti (starši učencev, dijakov, župani, nosilci razvoja idr.), ki jo bomo osveščali o pomenu skupne skrbi za upravljanje z vodami v regiji, ki spada med najbolj sušna območja v državi ter jih spodbujali k aktivnemu prilagajanju klimatskim spremembam.

3. Vsebina projekta

V okviru projekta bomo predstavili podnebne spremembe (povišanje temperature, znižanje višine padavin in spremembe v njihovi razporeditvi preko leta idr.) in njihove posledice (povečana pogostnost poplav, suše, izginjanje rečnih mrtvic, spreminjanje biotske raznovrstnosti idr.) v porečju reke Mure, ki spada med najbolj sušne pokrajine v Sloveniji. Dobljene rezultate bomo predstavili na preprost in zanimiv način, da bodo razumljive učencem in dijakom.

Pripravili bomo nabor aktivnosti za spremljanje klimatskih sprememb in njihovih posledic. Aktivnosti bodo preproste (lahko jih opravi vsak sam npr. merjenje višine padavin idr.), zanimive in privlačne za učence in dijake.

Podali bomo preproste predloge kako se lahko prilagajamo klimatskim spremembam, kaj lahko postori vsak sam v vsakodnevnem življenju (npr. ločeno zbiranje odpadkov, zbiranje deževnice idr.).

Dijaki gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer bodo v okviru projekta pripravili in izvedli dva mini projekta. V prvem bodo obravnavali učinke izgradnje hidroelektrarn na reki Muri, v drugem pa bodo proučili posledice izvedbe hidromelioracij v Ščavniški dolini. Oba projekta bodo pripravili v obliki raziskovalne naloge, rezultate pa bodo predstavili v obliki plakatov.

Z rezultati projekta želimo osveščati in izobraževati učence in dijake ter njihove učitelje, posredno tudi širšo lokalno in regionalno javnost, o resnosti problema klimatskih sprememb in apelirati na njih, da prevzamejo aktivno vlogo pri skrbi za upravljanje z vodami v porečju reke Mure v Sloveniji. Le z aktivnim delom slehernega posameznika bomo namreč lahko zagotovili dobro ekološko stanje voda tudi za prihodnje generacije, z odgovornimi in premišljenimi posegi v okolje pa bomo lahko ohranili življenjski prostor številnih rastlinskih in živalskih vrst, ki so danes že na robu izumrtja.

4. Aktivnosti

V okviru projekta bomo izvedli naslednje aktivnosti.
- Izvedba kratke raziskave o zaznavanju klimatskih sprememb in njihovih posledicah v regiji ter o zaznavanju posledic v preteklosti izvedenih antropogenih posegih v porečje reke Mure v Sloveniji. Raziskava bo izvedena s pomočjo spletnega anketnega vprašalnika in bo zajemala učence tretje triade osnove šole, dijake in njihove učitelje kot nosilce izobraževanja in osveščanja, za sodelovanje pa bomo zaprosili tudi župane pomurskih občin kot odločevalce in nosilce lokalnega ter regionalnega razvoja. Rezultati raziskave bodo objavljeni na spletni strani Društva geografov Pomurja: www.drustvo-geografov-pomurja.si.
- Priprava brošure, v kateri bomo na kratko predstavili klimatske značilnosti, spremembe in posledice sprememb na območju porečja reke Mure v Sloveniji. V nadaljevanju bomo podali preproste naloge za spremljanje klimatskih sprememb (višina padavin idr.) in njihovih posledic (poplave, suše, spreminjanje biotske raznovrstnosti idr.). V zadnjem delu brošure bomo podali preproste predloge, kaj lahko stori vsak posameznik v svojem vsakodnevnem življenju za prilagajanje klimatskim spremembam.
- Priprava plakatov, kjer bodo predstavljeni rezultati raziskav posledic podnebnih sprememb in nepremišljenih antropogenih posegov v vodni in obvodni svet na primeru reke Mure in Ščavnice. Raziskave bodo opravili dijaki pod vodstvom učitelja mentorja, na podlagi opravljene raziskave pa bodo podali konkretne predloge za možne ukrepe oz. prilagoditve.
- Priprava zgibanke o posledicah klimatskih sprememb v porečju reke Mure v Sloveniji s preprostimi predlogi možnih prilagoditev v vsakdanjem življenju.
- Postavitev izdelanih gradiv na spletno stran Društva geografov Pomurja, kjer bodo dostopne zainteresirani širši javnosti tudi po zaključku projekta.
- Javna predstavitev rezultatov projekta, kamor bodo poleg sodelavcev projekta povabljeni lokalni župani, ključni akterji v lokalnem razvoju, člani Društva geografov Pomurja, učitelji geografije in ostali zainteresirani učitelji, predstavniki lokalnih NVO-jev, mediji idr.
- Promocija aktivnosti in predstavitev rezultatov projekta na spletni strani Društva geografov Pomurja (www.drustvo-geografov-pomurja.si), v lokalnih in regionalnih medijih (časopis, radio) in strokovnih publikacijah.

5. Ciljna javnost

V okviru projekta pripravljena gradiva bodo v prvi vrsti namenjena učencem tretje triade in srednješolcem ter njihovim učiteljem, preko njih pa tudi njihovim staršem, sorodnikom, znancem ter ostali zainteresirani javnosti. Izdelana gradiva bodo dostopna na spletni strani Društva geografov Pomurja, promovirana bodo v lokalnih in regionalnih medijih (časopis, radio), lasten izvod gradiv pa bodo prejeli tudi člani Društva geografov Pomurja, sodelujoči v anketni raziskavi, ter vse pomurske osnovne in srednje šole.

6. Trajanje projekta

Projekt traja od 1. januarja do 10. novembra 2010.

7. Izvajalci in sodelavci projekta

Projekt izvaja: Društvo geografov Pomurja

Sodelavci projekta: člani Društva geografov Pomurja

Vodja projekta: Tatjana Kikec, prof. nem - geo

Projekt je sofinanciran s strani Ministrstva za okolje in prostor

 

 
NAZAJ