Vabimo vas na geografsko potepanje po Občini Sveti Jurij ob Ščavnici
z naslovom:

"SPOZNAVANJE GEOGRAFSKIH ZNAČILNOSTI IN ZGODOVINE POKRAJINE
NA PREHODU IZ OSREDNJIH SLOVENSKIH GORIC V ŠČAVNIŠKO DOLINO".

Potepanje bo v soboto, 17. marca 2007 z zborom ob 9. uri na Stari Gori.

Na potepanje nas bo popeljal FRANCI ČUŠ, učitelj geografije in zgodovine
na Gimnaziji Franca Miklošiča v Ljutomeru.

Občina Sveti Jurij ob Ščavnici leži v SV delu Slovenije na obrobju Slovenskih goric, kjer se na zahodu vinorodni griči spuščajo v dolino reke Ščavnice, rodovitna polja ob regulirani strugi pa na vzhodu počasi prehajajo v Panonsko nižino. Približno 3000 prebivalcev živi v 27 vaseh, ki se razprostirajo na 51 m2. Po večini kmečko prebivalstvo se v nižinskem delu ukvarja s poljedelstvom in živinorejo, v gričevnatem delu občine pa tudi z vinogradništvom. Večje industrije v občini ni, nekaj občanov se zaposluje samih ali pri samostojnih podjetnikih, ostali pa so zaposleni v okoliških večjih krajih. V zadnjih letih se je začel poudarjati pomen turizma. V naših krajih je narava še je narava še v precejšnji meri dokaj dobro ohranjena, saj je ni onesnaževala industrija, pa tudi kmetijstvo, predvsem v hribovitem delu ni bilo nikdar tako intenzivno kot drugje.

PROGRAM POTEPANJA:
9:00 zbor na Stari Gori
9:15 - 11:00 ogled mlina na veter, muzeja kmečkega orodja, baročne cerkev Svetega duha
11:15 - 12:15 orientacijski pohod Stara Gora - Blaguš in reševanje nalog
12:30 - 13:30 ogled gozdne učne poti na Blagušu
13:45 - 14.30 predstavitev centralnega naselja Sveti Jurij ob Ščavnici (zgodovina, geografske značilnosti, procesi)
14:30 - 16:00 preobrazba Ščavniške doline (melioracija, izgradnja avtoceste), ogled ostanka stare struge reke
16:30 prihod na Staro Goro in zaključek "potepanja"

Oprema: primerna obutev in obleka, pisalo, mapa s trdimi platnicami.
Potepanje je namenjeno: učiteljem geografije, zgodovine, pohodnikom, geografskim navdušencem, ljudem dobre volje, družinam!
Prijava: na e-mail: drustvo-geografov-pomurja@guest.arnes.si ali na tel.: 031/597-459 do četrtka, 15. marca 2007.
Finančni prispevek za organizacijo in vodstvo ekskurzije znaša 4 EUR za člane DGP oziroma 6 EUR za nečlane; prispevke bomo pobirali na sami ekskurziji. Cena vključuje tudi vstopnine. Hrana iz nahrbtnika!

Vljudno vabljeni!

Prispevek