Geografski raziskovalni tabor Goričko 2006 - "Človek v koraku z naravo"

Društvo mladih geografov je že 10. leto zapored uspešno organiziralo geografski raziskovalni tabor. Projekt je namenjen vsem geografom oz. mladim, ki jih geografija zanima in si želijo spoznati nove pokrajine, nove pojave in procese ter se seznaniti z raznimi raziskovalnimi metodami, saj je tabor namenjen tudi praktičnemu delu.

Obisk Tromeje z mag. Irmo Potočnik Slavič

Tako lahko 10 dnevno strokovno druženje razdelimo na dva dela - spoznavni in raziskovalni. V prvem skušamo s pomočjo gostujočih predavateljev (univerzitetni profesorji, domači strokovnjaki idr.) na terenu ali predavanjih spoznati vse pokrajinske elemente ter se soočiti z glavnimi problemi, ki se v obravnavani pokrajini nahajajo. S pridobljenim znanjem in izkušnjami nato skušamo v drugi polovici tabora izvesti še lastno raziskavo. Pri tem si pomagamo z do sedaj zbranimi podatki, terenskim delom in literaturo.

Letošnji tabor je bil namenjen spoznavanju prepleta fizično in družbenogeografskih elementov. Kot vemo je za vsako pokrajino splet naravnih razmer glavni in odločujoči dejavnik razvoja poselitve, gospodarstva, organiziranosti in človeka nasploh. Ta se mora naravi prilagajati in odraz tega prilagajanja je tudi izgled pokrajine. Tako lahko zasledimo njive in vinograde na najbolj ugodnih legah, gozdove na manj ugodnih itd. Danes se družba ne prilagaja več v tolikšni meri kot nekoč. To mu (navidezno) omogoča sodobna tehnologija in razultat tega so posegi v okolju, kjer to nikakor ni primerno.

Ravno iz tega razloga smo za izvedbo letošnjega tabora izbrali Krajinski park Goričko, saj je tu še vedno dobro ohranjena tista kulturna pokrajina, ki je rezultat prilagajanja oz. upoštevanja naravnih razmer. Udeleženci tabora smo lahko na ta način spoznali nekatere bistvene pokrajinske enote: termalni pas, poplavne ravnice, poseljena slemena, z gozdom porasle osojne lege itd.

Nastanjeni smo bili v OŠ v naselju Grad, tekom tabora pa smo spoznali celotno Goričko. V raziskovalnem delu smo se osredotočili bolj na zahodni del, kjer smo izdelali pet "geografskih panoram". To so panorame, ki vsebujejo fotografsko panoramo, pod katero so nanizane skice posameznih pokrajinskih elementov (geološka sestava in geomorfologija, klimatsko-vegetacijski pasovi, človek v pokrajini), ki pojasnjujejo glavne pojave in procese, ki so vidni na glavni fotografiji. Vsem tem skicam so priložene tudi fotografije najbolj značilnih elementov in pa kratko besedilo. Poleg je dodana je tudi karta vidnega območja.

Društvo Mladih Geografov Slovenije - DMGS

Delo je potekalo v petih skupinah s petimi udeleženci. Pomagali smo si z literaturo, statističnimi podatki, pogovori z domačini in sodobno tehnologijo (računalnik, fotoaparat idr.). Veliko idej in znanja pa smo dobili seveda v prvih dneh tabora, ko so bila za vse organizirana predavanja in vodeni ogledi, s katerimi smo se seznanili z glavnimi značilnosti Goričkega. Stanka Dešnik je povedala nekaj osnov s področja naravovarstva in vodenja Krajinskega parka Goričko, Franc Kuzmič (Pokrajinski muzej Murska Sobota) je predstavil zgodovino območja, dr. Karel Natek (Oddelek za geografijo Filozofska fakulteta Ljubljana) glavne geološke in geomorfološke značilnost, Drago Balajc (Društvo geografov Pomurja) glavne pedo in biogeografske značilnosti, mag. Irma Potočnik Slavič (Oddelek za geografijo Filozofska fakulteta Ljubljana) glavne poselitvene, prebivalstvene in gospodarske procese ter Tatjana Kikec (Društvo geografov Pomurja) glavne klimatske in hidrogeografske značilnosti pokrajine.

Rezultate našega dela si lahko ogledate na razstavi na gradu Grad na Goričkem in kasneje v Ljubljani (predvidoma v prostorih Mestne občine Ljubljana ter v prostorih Filozofske fakultete), jeseni pa bo izšel tudi zbornik z glavnimi ugotovitvami projekta.

Pripravil: Rok Ciglič

NAZAJ

Foto arhiv: Tatjana Kikec