Mladinsko raziskovalno delo

V petek, 5. decembra, je v okviru festivala Mladi za napredek Pomurja 2006 v organizaciji Društva geografov Pomurja potekal seminar z naslovom "Biti mentor mlademu raziskovalcu. Kdo, kaj in zakaj je mladi raziskovalec?". Osnovni namen seminarja, ki so se ga udeležili v prvi vrsti učitelji ter nekaj študentov, je bilo motiviranje za mladinsko raziskovalno delo. V zadnjih letih v Pomurski regiji namreč opažamo izrazito nazadovanje mladinskega raziskovalnega dela na področju geografije, kar se neposredno kaže v številu prijavljenih raziskovalnih nalog z omenjenega področja na vsakoletnem Regijskem tekmovanju mladih raziskovalcev. Na tekmovanju v šolskem letu 2005/06 tako s področja geografije ni bilo prijavljene nobene raziskovalne naloge, niti na osnovnošolskem niti na srednješolskem nivoju. Upravičeno se lahko vprašamo, ali geografija postaja nepriljubljena med mladimi v regiji ali je potrebno vzroke iskati kje drugje, npr. pri mentorjih mladih raziskovalcev.

Nedvomno smo učitelji tisti, ki navdušujemo mlade za raziskovalno delo, zato je največ odvisno prav od nas samih, ali smo pripravljeni stopiti v vlogo mentorja. Seveda to pomeni nekaj dodatnega dela za že tako obremenjene učitelje, vendar si bomo ob tem tudi sami pridobili dragocene izkušnje, ki nam bodo nenazadnje koristile tudi pri rednem delu z učenci. Izkušnje kažejo, da je veliko učiteljev negotovih, ker preprosto ne vedo, kaj vse so njihove naloge kot mentorjev mladim raziskovalcem, kakšen je ustroj dobre raziskovalne naloge ter nenazadnje, kaj od njih pričakujejo mladi raziskovalci. Odgovore na vsa ta in še mnoga druga vprašanja so prisotni dobili na seminarju, kjer so bile posredovane tudi informacije o pomembnih terminih za prijavo, predstavitev in zagovor nalog.

Da pa bi še dodatno motivirali mlade za raziskovalno delo, smo v Društvu geografov Pomurja pripravili razpis tem za raziskovalne naloge s področja geografije. Vsi, ki se bodo lotili izdelave raziskovalne naloge, seveda lahko računajo na našo pomoč, tako pri sami izdelavi naloge kot tudi pri njihovi prijavi. Pa ne spreglejte: Vsi mladi raziskovalci, ki bodo v letošnjem šolskem letu 2006/07 pripravili raziskovalne naloge s področja geografije, bodo nagrajeni.

In verjemite: Vsak dober učitelj je tudi dober mentor, prav tako je vsak dober učenec dober raziskovalec. Predvsem od nas učiteljev pa je odvisno, ali bodo mladi zaplavali v raziskovalne vode, zato jih motivirajmo za raziskovalno delo in jim omogočimo, da si že sedaj pridobijo to dragoceno izkušnjo.

Foto arhiv: Tatjana Kikec