Tokrat o Iranu

Prvo letošnje društveno srečanje smo začeli s strokovnim in potopisnim predavanjem o Iranu, ki je potekalo 5. februarja na murskosoboški gimnaziji. O "deželi tepihov, mošej in islama" je predavala naša članica Suzana Deutsch.

Foto: Tatjana Kikec

"Iran je najbolj prijazna dežela." nam je uvodoma povedala Suzana. Ljudje so gostoljubni, a ne vsiljivi. V državi veljajo stroga pravila šeriatskega prava, ki se jih mora držati tudi tujec, ženska tako mora biti obvezno zakrita z ruto in ne sme kazati gole kože. Iranke so ponavadi odete v črno dolgo oblačilo - čador, medtem ko so moški lahko oblečeni po evropski modi. Iranci spoštujejo tudi kodeks ločitve javnih prostorov po spolih, zato se deklice in dečki šolajo ločeno.

Ena izmed posebnosti Irana so čudovite turkizno modre, zelene ali roza dekoracije, ki se pojavljajo na večini pomembnejših zgradb. Ena takih je muzej v Teheranu, ki ga krasi lep vhod z arkadami in napisom, ki vzpodbuja ljudi k temu, da se izobražujejo in potujejo po svetu, nato pa se vrnejo v Iran. Tudi muzej stekla in keramike je prava paša za oči. Poleg lepe zunanjosti je vredna ogleda tudi notranjost palače. Stene so namreč prekrite z mozaikom ogledal, ki povzroča čudovito lesketanje. Zanimivost muzeja je steklena posodica, kamor so nekoč žene shranjevale svoje solze, dokler je mož bil v bitki.

Parki v Iranu ponujajo presenečenje - zastonj fitnes naprave, ki so polne ob petkih, ko častijo muslimani gospodov dan. Presenetijo pa tudi kanali sredi ulice, ki služijo temu, da po njih voda odplakne smeti na zbirališče.

V Teheranu mora turist vsekakor obiskati muzej najbolj znanega iranskega izdelka - perzijskih preprog. Videti je možno nekaj starih izdelkov neprecenljive vrednosti.

Naslednja postojanka popotovanja je bilo puščavsko mesto Yazd. Je pomembno središče manjšine, ki sledi Zaratustrovim naukom. Tu se nahaja tempelj ognja, kjer že od leta 470 gori sveti plamen. Svojevrstna zanimivost je zaratustrski pokop. Pokojnega položijo v odprto jamo in počakajo v t.i. hladilnicah, da meso odnesejo ujede, nato pa kosti položijo v skalne odprtine.

Sledil je ogled Persepolisa, znamenite prestolnice Darija I., nato pa mesta pesnikov, umetnikov in grobnic - Shiraza. Posebnost tega lepega mesta so Koranska vrata in pokriti bazar.

Popotnike, večinoma učitelje, je zanimala iranska šola, zato so si eno tudi ogledali. Učilnice so veliko skromnejše od naših, majhne, z lesenimi klopmi, za katerimi se stiskajo trije učenci. Kljub temu pa so učenci zelo prijazni in disciplinirani. Morda zaradi telovadbe, ki se odvija vsako jutro pred začetkom pouka na šolskem dvorišču.

Isfahan. Pravijo, da je to najlepše iransko mesto. Slovi po ogromnem Imamovem trgu, ki v dolžino meri skoraj pol kilometra, ter Imamovi mošeji, prekriti s lesketajočimi ploščicami cvetličnih vzorcev. Isfahan je raj za nakupe - tu dobiš miniature, ki jih mojstri naslikajo v trenutku, potiskane prte, preproge...

Koliko predsodkov imamo o islamu, kakšen strah pred teroristi, a naša predavateljica Suzana pravi, da se je v Iranu počutila povsem varno in prijetno. Ena najstarejših dežel na svetu z bogato kulturo ter ponosnimi ljudmi te enostavno očara.

Pripravila: Mateja Peterka

 
NAZAJ