Z besedo in sliko po Maroku

Maroko - čedalje bolj privlačna država za popotnike. Razlogov za to je več: raznolikost, razgibanost, barvitost, skrivnostnost, mističnost ... Tako nam je uvodoma predstavila to severozahodno afriško državo Andreja Kurbos, ki se je tam potepala pozimi lansko leto.

Foto: Andreja Kurbos

Predavalnica soboške knjižnice je bila polna obiskovalcev. Nekateri od njih so že bili v Maroku, pa so želeli obuditi lepe spomine, drugi ga še bodo obiskali in so želeli pridobiti koristne informacije, tretji so prišli zato, da delček te dežele začutijo vsaj preko fotografij in Andrejinega pripovedovanja.

Popotniki so se podali na pot v Fesu, kjer so najeli avtomobile za 18 dni. Po burni vožni po razmočenih cestah so prišli v turkizno modro-belo mestece Chefchauen. Tam so obiskali hammame -javna kopališča, dopoldne odprta za moške, popoldne pa za ženske.

Foto: Mateja Peterka

Tradicionalno maroško oblačilo so jallabe.

Foto: Andreja Kurbos

Največja in najlepše ohranjena nekdanja rimska naselbina je Volubilis, kjer si je vredno ogledati slavolok zmage in ostanke bazilike iz začetka 2. stoletja, forum, kapitol ter terme.

Foto: Andreja Kurbos

Najpomembnejše romarsko središče in najbolj sveto maroško mesto je Moulay Idriss. Sedemkratno romanje v to mesto bi naj nadomestilo muslimanom zapovedano romanje v Meko.

Foto: Andreja Kurbos

Tržnice oziroma bazarji so prava paša za oči. Tu na enem mestu najdeš skoraj vse: od svežega mesa, nagrobnih spomenikov, suhega sadja, rib, do kockic čokolade ...

Foto: Andreja Kurbos

Največja atrakcija Fesa je vsekakor barvarna ovčjih kož. Nekateri si jo zaradi nemogočega smradu ogledajo samo s terase.

Foto: Andreja Kurbos

Maroška hrana je odlična. Njihova kuhinja je zmes berberske, mediteranske in afriške. Intenzivno uporabljajo začimbe, kot so cimet, kumina, ingver, poper ... Tipični maroški jedi sta kuskus in tajine. Tradicionalna pijača je metin čaj. Domačini ga radi postrežejo v znak dobrodošlice. Obvezno pa z njim zaključijo obrok. Postrežejo ga v kozarcu in mu dodajo list sveže mete. Tako pripravo kot pitje čaja smatrajo za umetnost.

Foto: Andreja Kurbos

Popotniki so v puščavi pod polno luno v družbi "vaških muzikantov" pričakali novo leto. Naslednjega dne so se s kamelami odpravili v puščavo.

Foto: Andreja Kurbos

Marrakech je mesto, ki si ga je v Maroku potrebno ogledati. Trg Djemaa el Fna je center vsega večernega dogajanja. Prvotno naj
bi služil kot razstavišče obglavljenih, danes pa je tu središče pouličnih umetnikov, akrobatov, vedeževalcev, zobozdravnikov

Foto: Mojca Opara

Ste že kdaj videli koze na drevesu? No, v Maroku se tudi to lahko zgodi. Sicer ne gre za katerokoli drevo, temveč arganovo, iz katerega pridelujejo cenjeno arganovo olje. Drevo je posebnost Maroka, saj ne raste nikjer drugje kot le v JZ delu države.

Foto: Andreja Kurbos

Maročani so izredno prijazni. Približno 40 % je Berberov, ki govorijo svoj poseben jezik s 300 dialekti.
Popotniki so obiskali tudi plaže Južnega Maroka, ki so znane po čudovitih kamnitih tvorbah.

Foto: Andreja Kurbos

Največje maroško mesto je Casablanca, ki slovi po veliki mošeji Hasana II. Le-ta velja za drugi največji verski spomenik na svetu (takoj za Meko). Minaret mošeje je visok 210 metrov.

Foto: Andreja Kurbos

S Casablanco se je končalo predavanje o Maroku, druženje pa se je nadaljevalo ob okusnem pecivu.

Pripravila: Mateja Peterka

 
NAZAJ