Po zahodu ZDA in Havajih

Prvo letošnje strokovno in potopisno predavanje smo spremljali v učilnici Osnovne šole Puconci, kjer nam je Avgust Bukovec predstavil čudovito pokrajino na zahodu ZDA in Havajih. Na dvotedenski strokovni ekskurziji so si udeleženci ogledali nacionalne parke, polpuščave, puščave, večja mesta zahodnega dela ZDA ter največji havajski otok Hawai.
Potovanje smo začeli v "mestu angelov" - Los Angelesu, ki ga zaznamujejo Hollywood, Beverly Hills, zvezdniki in še veliko več. In kot se za Ameriko spodobi, je vse "big", je vse "naj".


Hollywood

Pot smo nadaljevali po puščavi Mojave, ki je zaradi dežja oživela in zacvetela. Ste vedeli, da sipine oddajajo zvok, če se po zadnji plati pelješ po njih? Predavatelj je pojasnil, da pride do "pojočih sipin" zaradi kremenčevega peska, ki ob premikanju vibrira, kar povzroča brenčanje. Popotniki so obiskali tudi najnižjo, najbolj vročo in najbolj izsušeno točko ZDA - Dolino smrti.


Cvetoča in barvita puščava Mojave

Pojoče sipine


Najnižja točka Severne Amerike

Sredi puščave se nahaja središče igralniškega turizma. V Las Vegasu tematski hoteli prikazujejo svet v malem. Tako v Venicianu odjadraš v Benetke, v Parisu se slikaš pod Eiflovim stolpom, v Luxurju vidiš piramide...


Las Vegas

Iz mesta pregrehe smo se napotili v nacionalni park Zion, ki je znan po klifnih stenah, nato pa po mnenju predavatelja v najlepše čudo narave - nacionalni park Bryce. Park bogatijo najrazličnejše formacije skal v najrazličnejših rdeče-rožnatih odtenkih, ki so jih oblikovali led, voda in veter. Pogled na neskončno število tankih stolpičev je neverjeten. Je sploh mogoče, da je narava ustvarila nekaj takega?


Bryce


Odložene kamnine

Na meji med Utahom in Arizono se nahaja t.i. osmo čudo sveta - Monument Valley, indijanski park plemena Navajo. Slikovito rdeče skalnato območje si je za kuliso izbralo nekaj najbolj slovitih filmarjev. Pot se nadaljuje ob jezeru Power, ki je drugo največje jezero v ZDA, po barvni puščavi vse do kanjona Antelope. Kanjon spada v indijanski rezervat Navajo. Pokrajina indijanskega naselja je suha, ob hišah ni vrtov, ne rož, je le puščavski pesek. Takšna je tudi njihova zgodba v rezervatih, kjer nimajo služb in životarijo od državne pomoči. Poleg tega se izgublja njihov jezik, z njim pa bledi tudi njihova identiteta...


Pleme Navajo


Antelope

Že smo prispeli v Grand Canyon. Ni največji, ni najgloblji, zagotovo pa najbolj znan kanjon na svetu. Razkriva nam lepo ohranjene plasti kamnin iz starejših obdobij geološkega razvoja severnoameriškega kontinenta. Edinstven je zaradi barvne kombinacije različnih slojev kamnin ter zaradi izjemnih dimenzij, hkrati pa nazorno prikazuje delovanje fluvialne erozije.


Barvitost koloradske planote


Grand Canyon

Za plezalce zanimiv je vsekakor nacionalni park Joshua Tree, ki je poleg najboljših sten za vzpone znan po tudi do 15 metrov visokih drevesih.


Joshua Tree

Predavatelj nam je povedal še nekaj o Sedoni, mestu, ki naj bi ga odkrili režiserji Hollywooda; tektonski prelomnici Sv. Andreja, zaradi katere v LA-ju trepetajo pred potresi, in o nacionalno zelo zavednih Američanih.


Prelomnica sv. Andreja

Golden Gate

Nato smo zapustili kopno in se podali na vulkansko otočje. Sanje, cvetje, aloha - Havaji! Največji otok Hawai ponuja marsikaj: od tropskih plantaž kave, makadamije, do delujočih vulkanov, vulkanskih črnih plaž, deževnega gozda, slapov... , kjer pa življenje teče počasi in umirjeno.


Črna plaža na Havajih


Tropski deževni gozd

Potovanje smo končali v San Franciscu. Atrakcija mesta je most Golden Gate, ki je priljubljena točka turistov in žal tudi samomorilcev.


San Francisco

Zlata mesta hiša v San Franciscu

Kot je bil Avgust navdušen nad lepotami Amerike, tako smo bili mi navdušeni nad predavanjem. Sledilo je druženje ob kruhkih, pecivu in kozarčku.

Pripravila: Mateja Peterka

 
NAZAJ