Slavnostna otvoritev revitalizirane izvirne mlake v Selu ter Vodne učne poti Selo

Dan pred Svetovnim dnevom voda, 22. marcem je v Selu na Goričkem potekala slavnostna otvoritev revitalizirane izvirne mlake ter Vodne učne poti Selo. Mlaka je jubilejni 50-i vodni vir, ki je bil obnovljen s pomočjo Heliosovega sklada za ohranjanje čistih slovenskih voda, ki sta ga pred desetimi leti ustanovila domžalski Helios in Ministrstvo za okolje in prostor. Otvoritve so se med drugim udeležili tudi minister za okolje in prostor Janez Podobnik, državni sekretar na Ministrstvu za okolje in prostor dr. Mitja Bricelj, predsednik uprave Heliosa Uroš Slavinec, župan Občine Moravske Toplice Franc Cipot ter ravnateljica OŠ Fokovci Suzana Deutsch.


Ob otvoritvi so gostje z vodo iz mlake simbolno zalili obrežno vegetacijo. (Foto: M. Ledinek, 21. marec 2008)

Mlake Goričkega so v preteklosti pomenile pomemben vodni vir za napajanje živine, namakanje njiv ter gašenje požarov. Z izkopom studencev in pozneje z izgradnjo lokalnega vodovoda pa so le-te pričele izgubljati na pomenu. Pomanjkljivo vzdrževanje je povzročilo njihovo zaraščanje, pogosto tudi zasutje, s tem pa so bile onemogočene osnovne ekosistemske funkcije: ni delovala čistilno, onemogočena je bila naselitev določenih rastlinskih in živalskih vrst, s tem pa se je zmanjšala njena biotska raznovrstnost. Danes predstavljajo mlake pomemben del naravne in kulturne dediščine pokrajine in so s svojo biotsko raznovrstnostjo pester naravni ekosistem.

Na pobudo in ob strokovni pomoči Društva geografov Pomurja so Občina Moravske Toplice in OŠ Fokovci lanskoletno pomlad pripravili potrebno dokumentacijo za revitalizacijo izvirne mlake na Makoterjevem bregu v Selu in se prijavili na razpis Heliosovega sklada za ohranjanje čistih slovenskih voda. Zasnovo revitalizacije mlake z ekoremediacijami je pripravila dr. Ana Vovk Korže s Filozofske fakultete v Mariboru, Mednarodnega centra za ERM. Obnovitvena dela so potekala od poletja 2007, organiziralo in izvajalo jih je Društvo geografov Pomurja ob pomoči lokalnega prebivalstva. Zaradi neposredne bližine intenzivno obdelovane njive ter lokalne ceste smo ob mlaki zasadili vegetacijski pas, ki zadržuje širjenje prašnih delcev s ceste in ostankov gnojil v vodo in tako pomaga ohranjati dobro ekološko stanje v mlaki. Za zagotovitev ustrezne varnosti smo ob pomoči lokalnega mizarja okrog mlake postavili ograjo. Mlaka se polni z majhnim izvirom na dnu in s padavinami, glinene prsti pa omogočajo zadrževanje vode. Pomanjkanje padavin v zimski polovici leta pa ni ostalo neopazno niti na mlaki, nivo vode je namreč od pozne jeseni, ko se je mlaka po ureditvi samodejno skorajda povsem zapolnila z vodo, precej upadel.

Mlaka se nahaja na območju omrežja NATURA 2000 in znotraj Krajinskega parka Goričko. Z obnovitvijo smo mlaki ponovno vrnili življenje, v njo so se že naselile nekatere živalske vrste, nekoliko toplejše obdobje pa je prebudilo tudi obvodno vegetacijo. Mlaka je tako po ureditvi ponovno oživela in postala bogat naravni ekosistem. Mlaka danes pomeni pomemben dodatni vir vode v tej, zaradi suše ogroženi pokrajini. Ponovna naravna ureditev posameznih vodnih virov hkrati pomeni način prilagajanja klimatskim spremembam, ki jih vse bolj občutimo tudi na Goričkem. Ob tej priložnosti smo izdali tudi zgibanko o mlaki, kjer sta predstavljena obnova mlake ter pomen tovrstnih lokalih vodnih virov.


Naslovna stran zgibanke.

Revitalizirana izvirna mlaka je ena izmed ključnih točk Vodne učne poti Selo, ki smo jo pripravili v sodelovanju z OŠ Fokovci in je bila nagrajena s strani Heliosovega sklada za ohranjanje čistih slovenskih voda. Postavljene informacijske table vodijo obiskovalca po dober kilometer dolgi krožni poti ter ga ob tem poučijo o delovanju naravnega okolja, hkrati pa ga seznanijo z bogato kulturno dediščino območja. Tako sta mlaka ter vodna učna pot postali za učence OŠ Fokovci pomembna učilnica v naravi, kjer že izvajajo del vzgojnih in izobraževalnih aktivnosti. Seveda pa učna pot ni namenjena le učencem OŠ Fokovci temveč je pomemben poligon za terensko delo tudi za učence/dijake ostalih slovenskih, predvsem pa pomurskih osnovnih ter srednjih šol, sprehod v naravnem okolju pa bo popestrila tudi marsikateremu domačemu in tujemu turistu.


Učenci OŠ Fokovci so se na otvoritvi predstavili z bogatim kulturnim programom. (Foto: T. Kikec, 21. marec 2008)

Ponovna oživitev mlake je majhen a zelo pomemben korak na poti osveščanja javnosti o pomembnosti lokalnih vodnih virov, o nujnosti njihovega varovanja ter celovitega upravljanja. Aktivno sodelovanje lokalne skupnosti v procesih načrtovanja, izvedbe ter uporabe vodnih virov pa je najboljša popotnica za celovite in kakovostne rešitve ter trajnostno rabo vodnih virov.

Pripravila: Tatjana Kikec

 
NAZAJ