Indija

Ko se je dan prevesil v večer, smo se v prostorih Pokrajinske in študijske knjižnice v Murski Soboti zbrali ob poslušanju potopisnega predavanja. Svoja doživetja ob potepanju po Indiji je skupaj z nami delil Boris Ferk, ki se je lansko poletje z nahrbtnikom na ramah podal v to mistično deželo. Njegovi dogodivščini je prisluhnilo okrog šestdeset ljudi.


Foto: Katja Horvat

"Indija ni le čisto drugačna dežela kot je Slovenija, ampak je celo drug planet" je povedal predavatelj.

V velikih mestih so glavni problemi smog, vlaga, kaos, vročina in še bi lahko naštevali. Ljudje živijo kar na cesti, posedajo na pločnikih. Na svojem potepanju po Indiji je predavatelj večkrat naletel na umirajoče ljudi, za katere se nihče ne zmeni.
Glede prevoznih sredstev je Indija zelo pestra. Na cesti boste tako srečali vse od krave, avtomobila, vespe, rikše, kamele,...


Foto: Boris Ferk

Na podeželju živijo ljudje v hišah, zgrajenih iz bambusa, blata ter polivinila. Osrednji prostor življenja je zunaj. Ob obrobju puščave Thar se ljudje ukvarjajo predvsem z ekstenzivno živinorejo.


Foto: Boris Ferk

Večina prebivalcev Indije je hindujske vere. Hinduizem pozna več bogov, najpomembnejši pa so: Šiva, Višnu in Brahma. Hindujci verujejo v reinkarnacijo. Zato ne pobijajo živih bitij, saj verujejo, da ima vsako živo bitje več življenj. Na cesti boste tako večkrat naleteli na kravo in druge živali, ki se prosto sprehajajo po ulicah. Predavatelj nam je zaupal, da je krave v Indiji doživel vse prej kot "svete živali", saj so največkrat zelo suhe, bolne in zapuščeno tavajo naokrog.
V reki Ganges se hindujci obredno umivajo, saj verujejo, da se bodo s tem očistili grehov. Varanasi je najsvetejši kraj ob reki Ganges. Po upepelitvi trupel stresajo pepel v reko. Hindujci namreč verujejo, da je to edina pot za osvoboditev svoje duše.

V Indiji najdete številne templje in mošeje. Tadž Mahal je zelo obiskana turistična točka Indije in predstavlja simbol ljubezni.


Vir: http://georgije.ekof.bg.ac.yu/~geografija/images/stories/slike/tadz_mahal.gif (28.11.08)

Ženska brez moža v Indiji ne pomeni nič. Neporočene ženske živijo običajno v samostanu, izolirane od drugih. Ko se Indijka poroči, je njena glavna naloga skrb za otroke in dom. Ima le nakit, ki ji ga je podaril mož. Če mož umre pred ženo ima potem pravico do nje njegov brat, stric,... Medtem ko je življenje ženske v Indiji v veliki meri omejeno, pa je npr. za moške povsem običajno, da se med sprehajanjem po ulici dva moška držita za roke, to je namreč simbol prijateljstva.


Foto: Boris Ferk

Da je hrana v Indiji okusna in lažje prebavljiva, poskrbijo raznorazne začimbe, ki jih v Indiji ne primanjkuje. Najpogostejše začimbe so: cimet, čili, kardamom, kari, gorčica, poper, muškatni orešek idr.
V Munnaru je najvišje ležeča čajna plantaža, ki se nahaja na okoli 1500 m nadmorske višine. Plantaže so turistom zanimive za ogled, domačinom pa predstavljajo pomemben vir dohodka.


Vir: http://www.indialine.com/travel/kerala/munnar/ (28.11.08)

In čeprav nas večina Indije ne bo nikoli doživela v živo, smo se skupaj s predavateljem uro in pol, ob sliki in živi besedi, vsaj z mislimi potepali po tej mistični deželi.

Pripravila: Katja Horvat

 
NAZAJ