Geografi si želimo tovrstnih druženj in izmenjavo izkušenj

Društvo geografov Pomurja je v sodelovanju z Društvom učiteljev geografije Slovenije organiziralo drugi tradicionalni Tabor DUGS - Goričko 2007. Tokrat smo se zbrali v Sebeborcih na Goričkem in sicer v petek in soboto, 19. in 20. oktobra 2007. Namen srečanja je poleg nabiranja strokovnega znanja v obliki predavanj, seminarjev, delavnic in dela na terenu bila predvsem medsebojna izmenjava informacij, izkušenj, dobrih praks ter seveda skupno druženje.

Zanimanje za tabor je bilo zelo veliko, zato smo udeležbo omogočili 42 učiteljem in bodočim učiteljem geografije in ne kot je bilo mišljeno sprva, le 30-tim udeležencem. Udeleženci so prišli iz različnih koncev Slovenije, pravzaprav ni bilo regije, ki ne bi imela vsaj enega svojega predstavnika. Z dobro organizacijo prevoza iz raznih delov Slovenije pa smo zmanjšali število avtomobilov, ki so drveli v smeri Goričkega.

Tabor se je pričel v petek ob 16. uri v gostišču Marič v Sebeborcih z uvodnim pozdravom predsednice DGP, Tatjane Kikec, in nagovorom učenca Osnovne šole Fokovci, ki je udeležence pozdravil v domačem, prekmurskem narečju. Sledilo je predavanje Tatjane Kikec z naslovom "Biti mentor mladim raziskovalcem", kjer je predavateljica opozorila, da se je število raziskovalnih nalog s področja geografije v zadnjih letih močno zmanjšalo. Vzroke za to je iskala tako v nezainteresiranosti učiteljev za prevzem mentorstva, ki le-to sprejemajo kot dodatno obremenitev in ne kot obliko dela, ki jo lahko izvajajo v okviru rednega pedagoškega procesa, kakor tudi v samem šolskem sistemu, ki tako učenca kot mentorja za to delo ne spodbuja in ne nagradi. Po predavanju se je razvnela razprava o različnih možnih načinih spodbujanja raziskovalne dejavnosti v okviru osnovno- ter srednješolskega izobraževanja, kjer so tako učitelji mentorji kot tudi nekdanji mladi raziskovalci povedali svoje mnenje in izkušnje z raziskovalnim delom.

Sledila je delavnica z naslovom "Uporaba IKT pri pouku geografije" Mirsada Skorupana, ki je od učiteljev zahtevala nekoliko več aktivnosti ter predvsem poznavanja osnov računalništva. Udeleženci smo poleg računalniškega programa ArcExplorer dobili tudi druge , uporabne programe in številne podatke za izris tematskih zemljevidov, ki nam bodo zelo dobrodošli pri delu v razredu. Seveda pa smo se najprej morali naučiti, kako z že obdelanih podatkov izrisati različne tematske zemljevide, na njih locirati podatke oz. dogodke ter jih shraniti kot sliko. Veliko želenih podatkov je dostopnih na svetovnem spletu, zato smo si ogledali, kje jih lahko najdemo.

Po nekaj urah trdega dela smo se razveselili večerje. Pri Maričevih nas niso razočarali, pripravili so nam eno izmed tradicionalnih prekmurskih jedi, bograč, ki so nam ga postregli v tradicionalnih lončenih posodah. Po večerji nas je Mirsad naučil pripraviti različne vrste interaktivnih kvizov, križank, s čemer bomo lahko še dodatno popestrili ure geografije. In še za konec je prikazal kako izdelati reliefni zemljevid s pomočjo računalnika. Po zaključku delavnice je sledilo še presenečenje v obliki glasbenega tria soboške Gimnazije, ki so nam zaigrali nekaj prekmurskih narodnih pesmi.

Večer smo zaključili s potopisnim predavanjem Draga Balajca z naslovom "Albanija - dežela brez sedanjosti", v katerem je predstavil svoje popotovanje po Albaniji ter svoje doživetje dežele, ki na eni strani slavi svojo preteklost, s pogledom pa je zazrta v prihodnost. Po zaključku predavanja se je večina odpravila na zaslužen počitek, le najbolj vztrajni smo poklepetali, naredili kratko evalvacijo prvega dne ter že kovali načrte za naprej.

V soboto nas je ob jutranji kavi najprej čakala delavnica Simona Škvora, predsednika DUGS-a, "Projektno delo v šoli", kjer smo se po uvodnem predavanju razdelili v skupine, v katerih smo izdelali SWOT analizo prednosti in pomanjkljivosti projektnega dela v okviru izobraževalnega procesa. Med prednostmi smo največkrat slišali razvijanje sposobnosti sodelovanja, možnosti medpredmetnega sodelovanja, med pomanjkljivostmi pa pomanjkanje časa in seveda denarja. Na koncu smo se vendarle strinjali, da je lahko projektno delo, ob njegovi dobri zasnovi, pomembna obogatitev izobraževalnega procesa.

Ker pa smo že na Goričkem, ne moremo mimo tega, da ne bi spoznali nekaj osnovnih naravno- in družbenogeografskih značilnosti ter sodobnih procesov, ki se odvijajo v pokrajini, ki je mnogim udeležencem le slabo poznana; na kratko nam jih je predstavil domačin, Drago Balajc. Seveda pa geografi ne moremo brez terena, zato smo se odpravili v bližnje naselje Selo na bodočo Geografsko učno pot Selo, kjer se nam je pridružila tudi dr. Ana Vovk Korže, ki sodeluje v projektu priprave učne poti. Pot je šele v zasnovi, zato so nam pripombe in pomisleki udeležencev bile še kako dobrodošle. Kljub temu da nam vreme ni bilo ravno naklonjeno, nas mraz ter posamezne kaplje dežja niso uspele pregnati s terena. Obisk kmetije ob poti, kjer so nam postregli z domačim moštom ter integrirano pridelanimi jabolki, pa so vzdušje udeležencev še izboljšali. Žal pa je vsega enkrat konec in tako smo se tudi mi vrnili v Sebeborce, kjer nas je pričakalo odlično kosilo, seveda je bil najbolj iskan meni s tipično prekmursko kulinariko, z dödöli.

Polni energije smo se po kosilu podali še na krajšo ekskurzijo v severozahodni del Goričkega. Pot nas je najprej vodila do evangeličanske cerkve v Bodoncih, kjer nam je tamkajšnji duhovnik Simon Sever predstavil značilnostih protestantske vere ter nam na kratko spregovoril o delovanju tamkajšnje župnije, ki spada med najaktivnejše na Goričkem. Sledil je postanek v Kraščih, na hribu z lepim razgledom nad bližnjo okolico z Ledavskim jezerom, kjer nam je Klemen Gostič, predsednik Društva mladih geografov Slovenije, predstavil geografske panorame, ki so jih izdelali študentje v okviru Tabora na Goričkem leta 2006. Za konec smo se zapeljali še do Nuskove, kjer smo si ogledali slatinski vrelec, eno izmed sedmih vrtin na tem območju, ki so jih izvrtali ob iskanju nafte, ki pa so večinoma že zasipane. Za zaključek tabora smo se ustavili še v gostišču v Rogaševcih, kjer smo se, preden smo se odpravili na pot proti domu, pogreli s toplim čajem oz. kavico ter uradno zaključili naše dvodnevno druženje.

In tako se je naš Tabor Goričko 2007 zaključil. Zadovoljstvo udeležencev je več kot poplačalo trud, vložen v organizacijo tabora, seveda pa upamo, da se kmalu spet vidimo v naših krajih. To je bil šele drugi tradicionalni tabor DUGS in verjamemo, da bomo druženje nadaljevali na tretjem tradicionalnem taboru.

Pripravili: Saša Štraus in Tatjana Kikec

 

NAZAJ

Foto arhiv: Tatjana Kikec