Vabimo vas
na strokovno in potopisno predavanje z naslovom

ISLANDIJA - DEŽELA, KI ŠELE NASTAJA.

Predavanje bo v petek, 26. januarja 2007, ob 18. uri, v prostorih Pokrajinske in študijske knjižnice v Murski Soboti.

Predaval bo BOJAN ERHATIČ, geograf in mladi raziskovalec na Geografskem inštitutu Antona Melika v Ljubljani.

Predavatelj bo dopoldan obiskal nekaj pomurskih šol, kjer bo učence popeljal v njim nepoznano deželo, v večernih urah pa bo s svojo navdušenostjo nad obiskano deželo očaral še člane našega društva. O svojem predavanju je zapisal sledeče:

"Po nordijskem mitu o stvarjenju se je svet začel z združitvijo hladnega pekla, domovine ledenih mož, in z deželo ognja, kjer so vladali ognjeni velikani. Rodila se je Islandija!
Pot nas bo vodila skozi razpirajoči se ocean, ki neusmiljeno biča divjo obalo, mimo najsevernejše prestolnice na svetu do odmaknjenih, v meglice severnega Atlantika zavitih zahodnih fjordov. Čez gorato puščavo, mimo gejzirjev ter še zmeraj aktivnih vulkanov pod mogočni ledeni pokrov Vatnajokull.
Krona Islandije je Pot vrelcev po neobljudeni notranjosti otoka. Predstavljajte si treking, ki se začne pod pobočjem mogočnega vulkana, vodi mimo številnih vročih vrelcev, čez živobarvno pokrajino riolitne lave, razbrazdano od vetra, dežja in zmrzali, ki prehaja v bleščečo črno vulkansko puščavo, ta pa v z mahom odete zelene doline, do sedla med velikima ledenima gmotama, katerih dolgi jeziki napajajo laguno z ledenimi gorami. Pot se konča ob slapu, pod katerim je po legendi skrit zaklad, ali pa na stari ribiški barki, obkroženi z največjimi živimi bitji, kar jih premore planet. To je Islandija! Zgodba o ognju in ledu, o deželi, ki šele nastaja!"

Vljudno vabljeni!

Prispevek