Drugi redni letni občni zbor Društva geografov Pomurja

Leto je ponovno na okrog in tako smo se člani društva v petek, 14. decembra zbrali na drugem rednem letnem občnem zboru Društva. Tokrat nam je nekoliko zagodlo vreme, obilnejše sneženje, ki se je pričelo pozno popoldan je namreč mnogim članom onemogočilo prihod v Mursko Soboto. Našemu vabilu sta se odzvala tudi dr. Matej Gabrovec, predsednik Zveze geografskih društev Slovenije in Mirsad Skorupan, predstavnik DUGS-a.

Za uvod smo si ogledali strokovno predavanje dr. Mateja Gabrovca o Triglavskem ledeniku, ki nezadržno izginja, nato pa smo po krajši pavzi pričeli z občnim zborom.

Društvo trenutno šteje 58 članov, predvsem učiteljev ter študentov geografije in se lahko tudi v iztekajočem se letu pohvali s svojim uspešnim delovanjem. Predstavilo se je na različnih prireditvah ter v medijih, poleg tega pa smo izvedli vrsto aktivnosti tako za svoje člane kot tudi za zainteresirano širšo javnost. Naj na tem mestu omenim le nekaj aktivnosti: razpis tem za raziskovalne naloge s področja geografije in podelitev nagrad mladim raziskovalcem, izvedba delavnice Mirsada Skorupana z naslovom Geografski informacijski sistem in njegova uporaba pri pouku geografije, organizacija potepanja po občini Sv. Jurij ob Ščavnici pod vodstvom člana Francija Čuša, izvedba nagradnega natečaja ob dnevu Zemlje ter podelitev nagrad zmagovalcem natečaja, organizacija dveh potopisnih in strokovnih predavanj, Islandija in Nova Zelandija, mladega raziskovalca Bojana Erhatiča ter strokovno predavanje dr. Mateja Gabrovca o Triglavskem ledeniku. Še posebej pa smo lahko zadovoljni z organizacijo dvodnevnega Tabora DUGS - Goričko 2007, ki smo ga v jeseni organizirali v sodelovanju z Društvom učiteljev geografije Slovenije. O vseh društvenih aktivnostih spoti poročamo tudi na društveni spletni strani
Društvo se je lotilo tudi dveh projektov, v sodelovanju z Občino Moravske Toplice in OŠ Fokovci smo na razpis Heliosovega sklada za ohranjanje čistih slovenskih voda prijavili revitalizacijo izvirne mlake na Makoterjevem bregu v Selu. Projekt je v zaključni fazi, slavnostna otvoritev mlake bo v petek, 21. marca 2008. V sodelovanju z omenjenima partnerjema, Občino in Šolo, smo se lotili tudi projekta priprave Geografske učne poti Selo, ki ga bomo predvidoma zaključili do konca leta 2008.

Finančno stanje društva je ob koncu leta pozitivno. Ob tej priložnosti pa bi se iskreno zahvalili za donacijo Inštitutu za promocijo varovanja okolja in njeni direktorici prof. dr. Ani Vovk Korže, ki se nam danes, zaradi slabih vremenskih razmer, žal ni mogla pridružiti.

Društvo je ob tej priložnosti podelilo nagrado svoji aktivni članici Saši Štraus za uspešno opravljeno diplomo na Filozofski fakulteti v Mariboru. Nagrado sta ji izročila Tatjana Kikec in Tomaž Lopert.

Tudi v prihodnjem letu nameravamo v društvu izvesti vrsto različnih aktivnosti, namenjenih svojim članom kot tudi zainteresirani širši javnosti. V delovanje društva pa bomo poskušali čim aktivneje vključiti tudi svoje člane, ki bodo izvedli del društvenih aktivnosti. Najzahtevnejši projekt v prihodnjem letu pa bodo vsekakor priprave na organizacijo 20. Zborovanja slovenskih geografov, ki ga bomo izvedli konec marca 2009 v naši regiji.

Uradnemu delu občnega zbora je sledil družaben del s pogostitvijo in žlahtno kapljico, ni pa manjkalo niti sladkih dobrot, ki sta jih pripravili naši članici.