Tudi pomurski geografi ustanovili svoje društvo

Ideja o ustanovitvi lastnega geografskega društva živi med pomurskimi geografi že vrsto let, vendar je žal zmeraj ostalo le pri ideji. Počasen razvoj regije, neustrezno reševanje perečih okoljskih problemov in nenazadnje potreba po izobraževanju lokalne javnosti so pred dobrim mesecem spodbudili skupino geografov (Drago Balajc, Tatjana Kikec, Tomaž Lopert, Franc Čuš in Jože Bence), ki smo kot člani iniciativnega odbora idejo o lastnem društvu tudi udejanili.

Člani iniciativnega odbora DGP.

Ustanovni zbor Društva geografov Pomurja je potekal v petek, 18. novembra, na Osnovni šoli Turnišče. Na njem smo so se zbrali pomurski geografi, študentje geografije ter drugi ljubitelji geografije, našemu povabilu pa so se med drugimi odzvali tudi mag. Mitja Bricelj, predsednik Zveze geografskih društev Slovenije, ter dr. Ana Vovk - Korže, prodekanka za raziskovalno dejavnost na Pedagoški fakulteti v Mariboru.

Med zbranimi so bili tudi znani obrazi.

Tako smo tudi pomurski geografi dobili ustrezno stanovsko organizacijo, v okviru katere bomo združili svoje moči ter s svojim strokovnim znanjem pripomogli k nadaljnjemu, trajnostnemu razvoju regije, ki po različnih statističnih kazalcih vse bolj zaostaja za ostalimi slovenskimi regijami. Za prvo leto delovanja društva smo si zadali kar zahtevne cilje. V prvi vrsti bomo poskušali pridobiti nove člane, sponzorska ter donatorska sredstva, prijavljali pa se bomo tudi na različne društvene, okoljevarstvene ter druge razpise, preko katerih si bo društvo poskušalo zagotoviti potrebna finančna sredstva za svoje nemoteno delovanje. Društvo se bo prav tako vključevalo v pripravo različnih strokovnih podlag za lokalne razvojne projekte, kakor tudi v obravnavo aktualnih problematik v domači regiji, relevantnih z vidika geografske stroke, ter si prizadevalo za njihovo ustrezno reševanje. Pomembno poslanstvo društva bo tudi izobraževanje lokalne javnosti, s tem bi namreč pospešili razvoj miselnosti, ki bi pripomogla k nadaljnjemu razvoju regije. Glede na to, da je velik delež članov društva učiteljev geografije na pomurskih osnovnih ter srednjih šolah, se bo društvo med drugim zavzemalo tudi za popularizacijo geografije ter geografskih vsebin med mladimi. Pomembno merilo bo število izdelanih geografskih raziskovalnih nalog, ki bodo prijavljene na geografska ter druga tekmovanja mladih raziskovalcev. Glede na interes si bo društvo prizadevalo pripraviti tudi kakšen strokovni seminar za učitelje geografije, kjer bi jim posredovali ustrezna strokovna znanja. V društvu pa ne bomo pozabili niti na pripravo različnih strokovnih predavanj ter družabnih srečanj.

Novo nastalemu društvo je kot prvi čestital mag. Mitja Bricelj, ki je zbranim predstavil različne možnosti delovanja društva ter poudaril možnost njegovega povezovanja s sosednjimi državami. Čestitkam se je pridružila tudi dr. Ana Vovk - Korže, ki je v svojem govoru predstavila številne primere dobre prakse (Vodna učna pot Evrope etc.) ter različne možnosti sodelovanja društva v okviru projektov. Posebej je izpostavila problem neizobražene javnosti, kjer vidi posebno, izobraževalno vlogo društva. Med zbranimi je bila tudi Stanka Dešnik, predstavnica Krajinskega parka Goričko, ki je na kratko spregovorila o konkretnih možnostih sodelovanja društva v projektih, ki bodo potekali v prihodnjem letu.

Uradnemu delu je sledil družaben večer v občinski vinski kleti.

Uradnemu delu je sledila pogostitev, ki sta jo v vaškem vinotoču pripravila gostitelja srečanja, župan Občine Turnišče ter ravnatelj Osnovne šole Turnišče. Prisotni smo poskusili domače koline in se posladkali s prekmurskim krapcem. Srečanje je zaokrožil družaben večer z degustacijo vin v občinski vinski kleti, ki se je zavlekel v zgodnje nočne ure.

Pripravila: Tatjana Kikec

 
NAZAJ
Foto arhiv: Tatjana Kikec