Decembrsko druženje pomurskih geografov

V petek, 8. decembra, je na OŠ Fokovci potekal prvi redni letni občni zbor Društva geografov Pomurja. Poleg članov DGP so se našemu vabilu odzvali tudi predsednik Zveze geografskih društev Slovenije, mag. Mitja Bricelj, predstavnica Oddelka za geografijo Filozofske fakultete v Mariboru ter direktorica Inštituta za promocijo varovanja okolja, dr. Ana Vovk Korže in zaslužni profesor Univerze v Mariboru v pokoju, dr. Borut Belec. Za uvod smo si zbrani ogledali strokovno ter potopisno predavanje Draga Balajca, ki nas je tokrat popeljal v Albanijo. Po krajši pavzi smo nadaljevali z rednim letnim občnim zborom DGP.

Društvo si je v prvem letu svojega delovanja uredilo vse potrebne dokumente za nemoteno delovanje, pripravilo svojo društveno spletno stran z bogatimi prispevki ter slikovnim gradivom, se promoviralo na različnih prireditvah ter v medijih, poleg tega pa je izvedlo vrsto aktivnosti tako za svoje člane kot tudi za zainteresirano širšo javnost. Naj na tem mestu omenim le nekaj aktivnosti: organizacija strokovne ekskurzije po Dravski dolini, strokovno predavanje o ekoremediacijah, strokovno ter potopisno predavanje o Namibiji, promocija knjige Ponovno zaživimo s potokom Mokoš, promocija didaktičnih gradiv za spoznavanje okolja v prvi triadi, izvedba seminarja za mentorje mladih raziskovalcev etc. Finančno stanje društva ob koncu leta sicer ni rožnato, je pa vendarle minimalno pozitivno.

Ustanovitev društva je bil velik in pomemben korak za geografe, geografijo ter nenazadnje za Pomursko regijo, kar se je pokazalo že v prvem letu njegovega delovanja. Društvo danes šteje nekaj več kot 50 članov, večina učiteljev ter študentov geografije z obeh bregov reke Mure.

Kljub dvoletni mandatni dobi je že po prvem letu prišlo do določenih sprememb v vrstah izvršnega odbora društva. Dosedanjega predsednika Draga Balajca je zamenjala Tatjana Kikec, vlogo tajnice pa je prevzela Mateja Rožman.

Društvo je podelilo tudi dvoje priznanj. Na predlog izvršnega odbora DGP je bil soglasno sprejet in potrjen predlog za podelitev naziva Častnega člana DGP dr. Borutu Belcu ter zahvale za izdelavo in vzdrževanje društvene spletne strani Mirsadu Skorupanu. V imenu DGP sta priznanje podelila bivši predsednik Drago Balajc in sedanja predsednica Tatjana Kikec.

V letu 2007 nameravamo v društvu izvesti vrsto aktivnosti, namenjenih svojim članom kot tudi zainteresirani širši javnosti. V delovanje društva želimo čim aktivneje vključiti tudi svoje člane, ki bodo izvedli del društvenih aktivnosti, kot so npr. vodstvo ekskurzij po domači regiji v okviru projekta Spoznavajmo domačo regijo, priprava predavanj etc. Da pa bomo omenjene želje lahko realizirali, si bomo preko različnih razpisov poskušali zagotoviti potrebna finančna sredstva za nemoteno delovanje.

Uradnemu delu je sledil družabni del s pogostitvijo, kjer ni manjkalo prekmurskih dobrot ter pristne žlahtne kapljice.

Foto arhiv: Tatjana Kikec